آشنایی باPT100

pt 100
مشخصات دمایی:اجزاء PT100 برای دماهای -۲۰۰ تا ۸۵۰ مشخص میشوند اما با این حال دمای واقعی با ساخت و گنجاندن پروب به آن تعیین شده است. نمونه کم هزینه پراب که با لحیم کاری PT100 به پی وی سی و یا سیلیکون عایق شده با سیمهای مسی ساخته میشوند. بدیهی است که اینها با حداکثر دمایی عایق محدود شده اند. برای کار در دماهای بالاتر PT100 نقره اندود میشود و یا در یک محیط عایق مانند پودر اکسید آلومینیوم قرار میگیرد.

در دماهای بالاتر لایه پلاتینیوم میتواند به آرامی تبخیر شود که باعث ایجاد تغییر دائمی در مقدار مقاومت سنسور میشود.

خطاها:

مقاومت کم PT100 بدان معنی است که مقاومت کابل میتواند خطای قابل توجهی را تحمیل کند. مقاومت کابل دو نوع خطا ایجاد میکند ، یکی خطای آفست که به خاطر مقاومت داخلی کابل است (که ناچیز است) و دیگری تغییر در مقاومت کابل در تغییر دما (که نمیتوان نادیده گرفت). هر دو این خطاها را میتوان با استفاده از مدار جبران ساز ۳ سیمه و ۴ سیمه از بین برد.

بیشتر پروبها به صورت ۳ سیمه ساخته میشوند. همانطور که در شکل زیر مشاهده میشود یک سمت PT100 یک سیم و در سمت دیگر آن ۲ سیم متصل است ، این سه سیم به دستگاه اندازه گیری ولتاژ که یک پل مقاومتی است متصل شده و همانطور که ملاحظه می شود چون مقاومتهای Rl1 و Rl3 با هم برابرند مقاومت کابل در دستگاه اندازه گیری دیده نمیشود. بنابر این با این روش خطای مقاومت کابل از بین میرود.
توجه داشته باشید که جبران ساز ۳ سیمه به طور نظری مدارهای پل ثابت کامل است. پل ولتاژ ثابت تنها زمانی کامل هستند که پل متوازن باشد. به هر حال در اکثر حالات خطا ناچیز است.

برای کارکرد ۲ سیمه (معمولاً کابل بسیار کوتاه) زوج سیمها معمولاً با هم پیچیده میشوند.

یکی دیگر از علت خطا حرارتی داخلی است. به خاطر اینکه یک جریان باید از داخل سنسور عبور کند تا یک سیگنال ولتاژ برای تجهیزات الکترونیک ایجاد شود همین جریان باعث به وجود آمدن حرارت اندکی داخل سنسور شده در نتیجه تغییر مقاومت سنسور می شود. یک جریان زیاد میتواند ولتاز مطلوبی را ارائه دهد اما باعث ایجاد خطای حرارت داخلی بزرگتری می شود- یک جریان کوچک این خطا را کاهش میدهد ، اما کاهش تغییر در خروجی الکترونیک برای به حداقل رساندن خطا در مدار مورد نیاز است. بهترین راه سعی و خطا روی کاربرد است با این حال به طور کلی جریانهای ۱mA یا کمتر استفاده میشود. خطای حرارت داخلی وقتی دمای گاز اندازه گیری شود بیشتر است زیرا در این حالت سنسور حرارت داخلی خود را کمتر میتواند از دست دهد.

مشخصه مقاومت / دما PT100 خطی نیست اگر چه برای بسیاری از کاربردها بدون اصلاح خطا قابل قبول است.

به عنوان مثال : ۰ و ۵۰ و ۱۰۰

چندین روش مختلف برای اصلاح غیر خطی بودن PT100 از جمله خطی سازی نقطه شکست و یا جداول مختلف برای اینکار  وجود دارد ، اما یک روش ساده است با کمی تغییر در جریان عبوری سنسور به همان اندازه تغییرات خودش. دقت در انتخاب اجزاء سیستم میتواند خطا را با ضریب ۱۰ یا بهتر کاهش دهد.

معایب:

برای اکثر مردم معایب PT100 قابل ملاحظه تر از دیگر سنسورهای صنعتی مانند ترموکوپل از لحاظ زمان پاسخ و قدرت فیزیکی است.

سنسورهای PT100 مدرن در حال حاضر به قدری کوچک و سبک هستند که حداقل زمان پاسخ بستگی به خود سنسور دارد. زمان پاسخ یک PT100 در یک غلاف از جنس استیل تقریباً یکسان خواهد بود با یکی که در یک غلاف مشابه عایق شده باشد زیرا مشخصات حرارتی غلاف عامل عمده است.

استحکام فیزیکی یک ترموکوپل هنوز هم نسبت به یک PT100 که به خوبی در اکسید آلومینیوم و غلاف استیل بسته بندی شده است بیشتر است. بنابر این PT100 همیشه باید دور از ضربه قرار داشته باشد.

:: موضوعات مرتبط: ابزار دقیق


جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*


3 + 7 =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

بالا