پروگرم کردن میکروکنترلرهای AVR با Bascom AVR

bascom-avr

در این آموزش شما با نحوه پروگرم کردن میکروکنترلر ها سری AVR در نرم افزار Bascom AVR آشنایی پیدا میکنید.
در ابتدا برای پروگرم کردن برنامه Bascom AVR را باز کنید . پس از باز کردن برنامه ممکن است برنامه قبلی که در این نرم افزار نوشته شده است برای شما نمایش داده شود ابتدا برنامه قبلی را ببیندید و سپس از منو File گزینه Open را بزنید .
برنامه را که قبلا نوشته اید و قصد پروگرم کردن آن را دارید از مسیر که در آن قرار دارد انتخاب کنید:

 

از طریق پنجره زیر برنامه مورد نظرخود را که میخواهید بر روی ای سی پروگرم کنید را انتخاب نمائید:

 

پس از انتخاب برنامه و باز کردن آن در محیط Bascom AVR ابتدا باید برنامه خود را تست کنید تا ببینید هیچ گونه خطایی دربرنامه وجود ندارد و فایل های مورد نیاز ساخته شود تا بتوانید آن را پرورگرم کنید. جهت اگاهی از این که برنامه شما بدون خطا میباشد در بالای صفحه بر روی دکمه Syntax check کلیک نمائید. مانند شکل زیر:

 

در صورتی که در برنامه شما خطایی وجود دارد در پایین صفحه خطای مورد نظر و خط برنامه که در آن خطا رخ داده نمایش داده میشود که با کلیک کردن بر روی هرکدام از خطا ها به خطی که در ان مشکل برنامه نویسی وجود دارد هدایت می شوید:

 

با کلیک بر روی خطای مورد نظر به خطی که د رآن خطا رخ داده هدایت میشوید البته در بعضی موارد هم به خوبی و دقیقا جایی که خطا رخ داده هدایت نمی شوید که این مورد کم پیش می یاد و در مواقعی است که خطا ناشناس باشد:

 

بعد از برطرف کردن خطای ایجاد شده دوباره دکمه Syntax check را بزنید تا ببینید خطایی دیگر در برنامه وجود دارد یا نه و در صورتی که تمام خطا ها برطرف شده باشد دیگر در پایین صفحه خطا ها را مشاهده نخواهید کرد و باید به مرحله بعدی بروید

بدین منظور از منو بالای صفحه بر روی گزینه Compile کلیک نمائید تا برنامه شما کامپایل شود.

 

در هنگام زدن این کلید یه پنجره بر روی صفحه نمایش داده میشود که در آن میزان فضای گرفته شده برنامه شما در حافظه فلش آی سی مورد نظر نمایش داده میشود در ضمن شما میتوانید از طریق کلید میانبر F7 برنامه خود را کامپایل کنید.

 

این مرحله کامپایل کردن با موفقیت انجام میشود و پس از کامپایل کردن باید بر روی گزینه Run programmer کلیک نمائید تا وارد محیط پروگرم کردن برنامه بر روی آی سی شوید.

 

هم چنین کلید میانبر این صفحه F4 میباشد که با زدن ان نیز میتوانید وارد محیط پروگرم شوید.

 

اما در صورتی که پروگرم شما به خوبی وصل نباشد و برنامه در ارتباط با پروگرم با مشکلی مواجه شود خطای زیر برای شما نمایش داده میشود که باید از اتصال پروگرم و اتصال آی سی اطمینان حاصل کرد.

 

همچنین اگر ای سی که بر وی پروگرم قرار داده اید با ای سی که دربرنامه مشخص کرده اید شماره ان یکسان نباشد با خطای زیر مواجه میشوید که در این صورت باید از میکرویی که در برنامه مشخص شده است را در پروگرم قرار دهید.

 

در صورت عدم مشکل و خطاهایی که در بالا گفته شددر این هنگام در صفحه باز شده خواهید دید که برنامه شما به صورت اعداد در جدول هایی نمایش داده میشود که در اصل این اعداد همان برنامه شما به صورت هگز میباشد.

 

دراین مرحله با زدن دکمه Auto program chip در صورت وصل بود میکرو برنامه شما بر روی میکرو پروگرم میشود.

  

منبع:

http://yazdkit.com/program-bascom-avr-430.html


لينك منبع

نظر دادن بسته است.

بالا