مایکروویو

مایکروویو یاریز موج امواج الکترو مغناطیسی ای هستند که محدوده ی فرکانسی انها ار ۱تا۴۰GH میباشد که این محدوده ی فرکانسی بسیار وسیع است وخصوصیات مخصوص به خود را دارد. برخی از این خصوصیات عبارتند از:

۱.بیشتر قطعات ومدار های مایکروویو در محدوده ی ابعاد طول موج عملکرد می باشد. بنابراین تئوری مدار هی الکتریکی که تا کنون خوانده اید در مورد این مدارها صدق نمی کند.زیرا تئوری مدارهای الکتریکی برای مدارهایی

است که طول موج عملکرد انه بسیار بزرگتر از ابعاد مدار است.

۲.در مدار مایکروویو اثر پوستی به شدت ظاهر می شود.اثر پوستی اثری است که در ان جریان الکتریکی به سطح هادی کشیده می شود واثرات مقاومتی رسانا بیشتر می شود.

۳.در مدار های مایکروویو  به جای اندازه گیری ولتاز وجریان توان انتقالی وامپدانس مدار اندازه گیری می شود.

کاربردهای میکروویو:

مایکروویو در جامعه ی امروزی نقش زیادی ایفا می کند برای بررسی کار برد های مایکروویو در زندگی روزمره  کاربرد های انها را به ۵دسته کلی تقسیم مکنیم:

۱.کاربردهای مخابراتی:

توانایی تمرکز موج رادیویی تابعی از اندازه ی انتن وطول موج کاری است.برای یک انتن با اندازه ی معین توانایی تمرکز با کاهش طول موج بهبود می یابد.چون تمرکز موج رادیویی در فرکانس های  مایکروویو بهتر صورت میگیرد .لذا این فرکانسها برای مخابرات نقطه به نقطه بی سیم ایده ال هستند.همچنین طیف مایکروویو پهنای باند زیادی دارد لذا ازان میتوان برای ارسال سیگنالهای پهن باند استفاده کرد.به دلیل ان که نویز جو در محدوده ی ۳GHتا۶GHخیلی کم است بیشتر سیستم های مخابرات ماهواره در این محدوده فرکانسی کار میکنند.

۲.کاربرد در رادار:

سیستم های رادار یکی دیگر از کار بردهای اصلی مایکروویو میباشد.رادار دارای کاربردهای نظامی و غیر نظامی زیادی است.توانایی در تمرکز دقیق یک موج تشعشع شده مایکروویو را در جهت کار بردهای راداری مناسب نموده است.از جمله کار بردهای نظامی می توان به موارد زیر اشاره کرد:ناوبری-جاسوسی- هدایت-موشکهاوتسلیحات- -جنگ الکترونیک و حفظ حریم هوایی کشور.

از جله کار برد های غیر نظامی رادار می توان به این موارد اشاره کرد:اشکار سازی هوا پیما-ناوبری هواپیما-کنترل ترافیک هواپیمادر فرودگاه ها- مشاهده و رد گیری توده های هوا توسط رادار های هواشناسی-ارتفاع سنجی – اشکار سازی سرعت وسایل نقلیه توسط پلیس-ارتباط با نقلیه های فضایی-سنجش از راه دور-نقشه برداری از سطح زمینواکتشاف معادن.

۳.کاربردهای صنعتی و پزشکی:

از امواج مایکروویو برای خشک کردن کاغذ-دانه های قهوه ومانند ان استفاده می شود.استفاده از امواج مایکروویو برای خشک کردن لباس نیز مطرح شده است.همچنین از امواج مایکروویو برای رفع انجماد از گوشت ومواد غذایی منجمد در مقیاس صنعتی استفاده می شود. در صنعت پزشکی از امواج مایکروویو برای تصویر برداری استفاده می شود.برای پاستوریزاسیون مواد غذایی نیز می توان از امواج مایکروویو استفاده نمود.

۴.کاربردهای گرمایی:

ویژگی حرارتی انرژی مایکروویو کاربردهای متنوعی را در صنعت وتجارت به همراه دارد.اجاق مایکروویو یکی از مثال های شناخته شده است.در اجاق مایکروویو به دلیل ان که هوا ذارای افت کمی در فرکانس های مایکروویو است هوا سرد میماند.به علاوه چون عمق نفوذدر فرکانسهای مایکروویو برای اکثر مواد غذایی در حدود ابعاد انهاست لذا تمامی حجم غذا یکنواخت ومستقیما توسط امواج مایکروویو حرارت داده میشود . در نتیجه زمان پخت در اجاق مایکروویو یک دهم اجاق های معمولی است.

۵.کاربردهای تحقیقاتی

همچنین کاربردهای تحقیقاتی وسیعی دارد.

:: موضوعات مرتبط: مخابرات
:: برچسب‌ها: مایکروویو, کاربرد های میکروویو


جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*


3 + 9 =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

بالا