پیکره بندی آی سی ۵۵۵ بصورت حافظه (لچ)

 

همه کسانی که با الکترونیک سر وکار دارند آچار فرانسه مدارات الکترونیک یعنی آی سی ۵۵۵ را به خوبی می شناسند امروز می خوام یه رو دیگر کاربرد این ای سی را برای شما شرح دهم و ان این که استفاده از این به صورت حافظه (لچ)
می توان آی سی ۵۵۵ معروف را با قابلیت ارائه جریانی تا حد ۲۰۰MA را میتوان بعنوان لچ باورودی کنترل شده مورد استفاده قرارداد وقتی پایه ۲ (ورودی تحریک ) وپایه ۶(پایه آستانه ) به یکدیگر و به ولتاِژی معادل نصف ولتاژ تغذیه متصل شوند می توا ن سیگنال خروجی را بصورت زیر قطع ووصل کرد: وقتی ولتاژ محل اتصال پایه های ۲ و ۶ به ولتاژ تغذیه متصل شود خروجی در سطح ولتاژ نقطه زمین قرار خواهد گرفت. همچنین اگر محل اتصال پایه های ۲ و ۶ به نقطه زمین وصل شوند خروجی در سطح ولتاژ تغذیه قرارخواهد گرفت.

در مدار ارائه شده نیز آی سی ۵۵۵ به همین صورت مورد استفاده قرار گرفته است تا نوعی کلید روشن و خاموش ۲ سیمه ایجاد شود. ترکیب کلید s1 (در حالت بسته ) R2 و R1 ولتاژی معادل نصف ولتاژ تغذیه را در ورودی مدار (محل اتصا ل پایه های ۲ و ۶ ) IC1 ایجاد می کند وقتی s2 بسته باشد خروجی آی سی یعنی پایه ۳ تا حد ولتاژ تغذیه افزایش می یابد در نتیجه دیود D2 ( که مربوط به نشان دادن وجود ولتاژ در خروجی می باشد ) روشن می شود. وقتی که S1قطع شود ورودی مدار (یعنی محل اتصال پایه های ۲ و ۶ ) تا حدی بالا تر از ۳/۲ ولتاژ تغذیه افزایش می یابد در نتیجه IC1 غیر فعال خواهد شد و خروجی در سطح منطقی پایین قرار می گیرد در این حالت D1 ( که مربوط به نشان دادن فقدان ولتااژ در خروحی می باشد) روشن خواهد شد.
شبکه C1-R3 که در ورودی است (یعنی پایه ۴ ) قرار دارد موجب می شود که لچ در وضعیت خاموش (یعنی همان حالتی که هنگام روشن شدن بود) قرار بگیرد.


جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*


5 + 2 =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

بالا